Informacje ogólne

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich w Płocku jest szkołą publiczną, która: zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania; przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności; zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach; realizuje: programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego i ramowy plan nauczania; realizuje zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, o których mowa we właściwych rozdziałach Ustawy o systemie oświaty. Szkoła umożliwia uzyskanie świadectw państwowych.Szkoła jest ośmioletnią publiczną szkołą podstawową, w której w ostatnim roku nauki przeprowadza się egzamin ósmoklasisty.

Organem prowadzącym Szkołę jest Gmina Miasto Płock z siedzibą w Płocku.

Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie.

Patroni

Józef Jeziorowski

Urodzony 15 września 1900 roku w Biskupcach, gmina Chałupia, powiat Sieradz, województwo Łódzkie. Uczęszczał do Szkoły Handlowej we Włocławku. W latach 1915-1916 działał czynnie w Polskiej Organizacji Wojskowej pod pseudonimem „Piorun-Masłowski”. W 1918 roku zgłosił się na ochotnika do 2 Pułku Ułanów w Siedlcach, z którym wyruszył do Lwowa i na Kresy Wschodnie walczyć z bolszewikami i Ukraińcami. Za udział w wojnie, w której uczestniczył do 1921 roku, otrzymał 19 marca 1919 roku odznakę honorową „Orlęta” z rąk dowódcy Armii „Wschód” we Lwowie. Dnia 5 listopada 1928 roku awansował na stopień podporucznika rezerwy ze starszeństwem od 1925 roku. Zmarł 3 grudnia 1938 roku.

Tadeusz Jeziorowski

Urodzony 15 października 1908 roku w Gostomii, województwo mazowieckie. W 1918 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Jako harcerz o pseudonimie „Biszkopt” brał udział w obronie Płocka przed najazdem bolszewików w sierpniu 1920 roku. Wykazał się wielkim męstwem i odwagą za co został odznaczony 10 kwietnia 1921 roku Krzyżem Walecznych przez naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Zginął 4 września 1939 roku zestrzelony podczas ataku niemieckich Messerschmittów-109 na lotnisko polowe w Widzewie-Zdziary. Za wojnę obronną 1939 roku odznaczony po śmierci Orderem Virtuti Militari.

Zbigniew Antoni Jeziorowski

Urodzony 2 stycznia 1917 roku w Śniedzianowie, powiat Sierpc, województwo mazowieckie. Uczęszczał do Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Płocku, gdzie w maju 1939 roku przystąpił do egzaminu maturalnego. Po maturze wstąpił do Szkoły Pilotów w Stanisławowie koło Lwowa. W czasie II wojny światowej służył w stopniu kaprala w 304 Dywizjonie lotnictwa bombowego Avro „Anson” Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W dniu 2 stycznia 1943 roku pełniąc funkcję dowódcy samolotu, wyruszył wraz z załogą na lot ćwiczebny, z którego już nie powrócił. Zginął w morzu śmiercią lotnika w rejonie Solway Firh Cumberland, Dumfries.